Enrich your classroom today with dynamic, engaging activities! Create your free teacher account now.

Fractions: Computing the Total Purchase Cost

(*)(*)(*)(*)(*) ( 4.3, 379 students)
image
  • Price per ClassroomFREE
  • Grade Levels 4, 5, 6, 7
  • Topics Numbers & Operations, Fractions
  • Duration 15 Minutes
  • Auto Scored? Yes
  • Teacher Evaluation Needed? No

Activity Description

In this activity, students will use their knowledge about fractions, multiplication of fractions with whole numbers, subtraction of fractional numbers to solve a real world problem.

Problem Statement: The student is asked to go to the supermarket to purchase some grocery items and the mother has given $100 for the purchase. But the students is doubtful whether the $100 will be enough or not. To make sure that the student has enough money, he/she pulls up the cost card (unit rate card) of the supermarket from internet and tries to compute the total cost of the purchase. Student will identify that he/she was right and needs some extra money to purchase all the items.


Students will also analyze a bar chart that shows the purchase cost of each item and then will compare the bars to find which items needs more money and which needs less money.


The activity is very common use case but makes sure that students thoroughly understand when and why to use fraction and multiplication of fractions.


Learning Objective

Students will learn about using multiplication and subtraction in a real life scenario. The activity will ensure that students have mastered in the multiplication and subtraction operations and knows when to use them.

Teacher Tips

Included with the activity, you can view the tips to clarify student's doubts or to evaluate answers (for a teacher scored worksheet).

Common Core: MATH

Number & Operations_Fractions

Add and subtract fractions with unlike denominators (including mixed numbers) by replacing given fractions with equivalent fractions in such a way as to produce an equivalent sum or difference of fractions with like denominators. *For example, 2/3 + 5/4 = 8/12 + 15/12 = 23/12. (In general, a/b + c/d = (ad + bc)/bd.)*

Number & Operations_Fractions

Solve word problems involving addition and subtraction of fractions referring to the same whole, including cases of unlike denominators, e.g., by using visual fraction models or equations to represent the problem. Use benchmark fractions and number sense of fractions to estimate mentally and assess the reasonableness of answers. *For example, recognize an incorrect result 2/5 + 1/2 = 3/7, by observing that 3/7 < 1/2*.

Number & Operations_Fractions

Apply and extend previous understandings of multiplication to multiply a fraction or whole number by a fraction.

Number & Operations_Fractions

Solve real world problems involving multiplication of fractions and mixed numbers, e.g., by using visual fraction models or equations to represent the problem.

Number & Operations_Fractions

Apply and extend previous understandings of division to divide unit fractions by whole numbers and whole numbers by unit fractions.

image
  • Price per ClassroomFREE
  • Grade Levels 4, 5, 6, 7
  • Topics Numbers & Operations, Fractions
  • Duration 15 Minutes
  • Auto Scored? Yes
  • Teacher Evaluation Needed? No

More Activities You Might Like

Community Kitchen - Weekly Budget

Students will calculate the total cost of all ingredients needed for one Christmas meal  They will then find out the total number of meals that can be prepared in a community kitchen for Christmas Day with a budget of $5000.
  • Fractions, Ratios & Proportions, Budgeting
  • 6, 7, 8, 9, 10  Auto-Graded   
  • Grandma's Recipe - Unit Conversion & Unit Rate

    Students will convert the ingredients of Grandma's cookie from cooking units (eg: cups) to supermarket units (pounds, gallons) and then find the cost.
    • Fractions, Ratios & Proportions, Business, FCS
  • 4, 5, 6, 7  Auto-Graded   
  • Cross-country Cost Comparison: Ratio And Fraction

    Students act as the CEO of a company, to find the cheapest country to purchase the raw materials, students will do unit conversion between different currencies.
    • Fractions, Ratios & Proportions
  • 6, 7, 8  
  • Bake And Share: A Budget-friendly Christmas Cake

    The activity revolves around the concept of baking a Christmas cake on a tight budget compared to the cost of purchasing one from a store. Students will be guided through ingredient conversions, cost calculations, and the joy of creating a homemade treat.
    • Fractions, Ratios & Proportions, Budgeting
  • 6, 7, 8, 9, 10  Auto-Graded