Back To School! Create your free teacher account now.

Budgeting for Thanksgiving Feast

(*)(*)(*)(*)( ) ( 3.8, 86 students)
image
  • Price per Classroom$3.00
  • Grade Levels 5, 6, 7, 8
  • Topics Numbers & Operations, Fractions, Ratios & Proportions, Budgeting
  • Duration 20 Minutes
  • Auto Scored? Yes
  • Teacher Evaluation Needed? No

Activity Description

Storyline: The local community has decided to come together to organize a special Thanksgiving feast for everyone to enjoy. The student volunteered to take charge of the event and turn it into a memorable community gathering. The student is given $1000 as initial funds to purchase all the ingredients needed for a delicious Thanksgiving meal.


Each meal will include the following items:

  1. Turkey
  2. Mashed Potatoes
  3. Gravy
  4. Carrot
  5. Peas
  6. Cranberry Sauce


The student's task is to find out how many meals can be prepared using the $1000 initial fund. To do so, students will first convert the measurement units of each ingredient from cups/tablespoons and ounces to pounds and gallons. Then they will use the given rate card to calculate the cost of each ingredient and finally, they will calculate the total cost of a meal.

Learning Objective

The learning objectives are:

  1. Students will develop an understanding of budgeting by managing a given amount of money to purchase ingredients for a Thanksgiving feast.
  2. Students will understand the application of Math concepts such as unit conversion, ratios, and fractions in a real-life scenario.

Teacher Tips

Included with the activity, you can view the tips to clarify student's doubts or to evaluate answers (for a teacher scored worksheet).

Common Core: MATH

Ratios & Proportions

Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. *For example, "This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar." "We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger."*

Ratios & Proportions

Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.

Ratios & Proportions

Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. *For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?*

image
  • Price$3.00
  • Grade Levels 5, 6, 7, 8
  • Topics Numbers & Operations, Fractions, Ratios & Proportions, Budgeting
  • Duration 20 Minutes
  • Auto Scored? Yes
  • Teacher Evaluation Needed? No

More Activities You Might Like

Community Kitchen - Weekly Budget

Students will calculate the total cost of all ingredients needed for one Christmas meal  They will then find out the total number of meals that can be prepared in a community kitchen for Christmas Day with a budget of $5000.
  • Fractions, Ratios & Proportions, Budgeting
  • 6, 7, 8, 9, 10  Auto-Scored   

Bake And Share: A Budget-friendly Christmas Cake

The activity revolves around the concept of baking a Christmas cake on a tight budget compared to the cost of purchasing one from a store. Students will be guided through ingredient conversions, cost calculations, and the joy of creating a homemade treat.
  • Fractions, Ratios & Proportions, Budgeting
  • 6, 7, 8, 9, 10  Auto-Scored   

Americans Average Monthly Expenses

Students will read a graph showing the average monthly expenses of Americans and answer the review questions. Students will also adjust the budget to cover an unforeseen incident.
  • Budgeting
  • 7, 8, 9, 10  Auto-Scored   

Budgeting For Discretionary & Non-discretionary Expenses

Students will design a monthly budget by allocating the given salary for different discretionary expenses but still trying to save at least 10% of their salary for the future.
  • Budgeting
  • 7, 8, 9, 10  Auto-Scored