Back To School! Create your free teacher account now.

Grandma's Recipe - Unit Conversion & Unit Rate

(*)(*)(*)(*)(*) ( 4.5, 97 students)
image
  • Price per Classroom$2.00
  • Grade Levels 4, 5, 6, 7
  • Topics Fractions, Ratios & Proportions, Business, FCS
  • Duration 15 Minutes
  • Auto Scored? Yes
  • Teacher Evaluation Needed? No

Activity Description

In this activity, students are given the following problem statement - "Your Grandma is going to prepare delicious cookies. She knows the quantity of ingredients needed for the cookie in cooking units such as cups, tablespoons etc. You have $10 with you to purchase the ingredients from a supermarket. When you go to the supermarket, the supermarket sells the products in standard units such as pounds, gallons, etc. With the help of the unit conversion table and the price details, convert Grandma's cooking units to the standard units and find the ingredients needed for 25 cookies in standard units, then calculate the cost of each ingredient and see if you can purchase all ingredients with the $10 you have.


In this activity, students will use their knowledge of ratios and fractions to solve real-world problems. They will use the ratio concept to convert the ingredients from Grandma's cooking units such as cups, tablespoons etc.. to supermarket units such as gallons, pounds, and bags. Students will also use the fraction multiplication concept to calculate the total cost of each ingredient.


This is a good ratio and fractions refresher activity that takes 15 minutes to complete.


Learning Objective

Students will use their knowledge of ratios and unit conversion to convert the quantities of different ingredients from the cooking unit such as cups and tablespoons to retail units such as pounds and gallons. This activity teaches students the application of ratios in real-life.

Teacher Tips

Included with the activity, you can view the tips to clarify student's doubts or to evaluate answers (for a teacher scored worksheet).

Common Core: MATH

Number & Operations_Fractions

Apply and extend previous understandings of multiplication to multiply a fraction or whole number by a fraction.

Number & Operations_Fractions

Explaining why multiplying a given number by a fraction greater than 1 results in a product greater than the given number (recognizing multiplication by whole numbers greater than 1 as a familiar case); explaining why multiplying a given number by a fraction less than 1 results in a product smaller than the given number; and relating the principle of fraction equivalence *a*/*b* = (*n* × *a*)/(*n* × *b*) to the effect of multiplying *a*/*b* by 1.

Number & Operations_Fractions

Solve real world problems involving multiplication of fractions and mixed numbers, e.g., by using visual fraction models or equations to represent the problem.

Number & Operations_Fractions

Solve real world problems involving division of unit fractions by non-zero whole numbers and division of whole numbers by unit fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. *For example, how much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 1/3-cup servings are in 2 cups of raisins?*

Ratios & Proportions

Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. *For example, "The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak." "For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes."*

Ratios & Proportions

Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. *For example, "This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar." "We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger."*

Ratios & Proportions

Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. *For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?*

Ratios & Proportions

Use ratio reasoning to convert measurement units; manipulate and transform units appropriately when multiplying or dividing quantities.

Ratios & Proportions

Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities measured in like or different units. *For example, if a person walks 1/2 mile in each 1/4 hour, compute the unit rate as the complex fraction ^1/2/1/4 miles per hour, equivalently 2 miles per hour*.

Ratios & Proportions

Recognize and represent proportional relationships between quantities.

image
  • Price$2.00
  • Grade Levels 4, 5, 6, 7
  • Topics Fractions, Ratios & Proportions, Business, FCS
  • Duration 15 Minutes
  • Auto Scored? Yes
  • Teacher Evaluation Needed? No

More Activities You Might Like

Cross-country Cost Comparison: Ratio And Fraction

Students act as the CEO of a company, to find the cheapest country to purchase the raw materials, students will do unit conversion between different currencies.
  • Fractions, Ratios & Proportions
  • 6, 7, 8  

Bake And Share: A Budget-friendly Christmas Cake

The activity revolves around the concept of baking a Christmas cake on a tight budget compared to the cost of purchasing one from a store. Students will be guided through ingredient conversions, cost calculations, and the joy of creating a homemade treat.
  • Fractions, Ratios & Proportions, Budgeting
  • 6, 7, 8, 9, 10  Auto-Scored   

Fractions: Computing The Total Purchase Cost

The activity will test the knowledge on fractions, multiplication of fractions to solve real world problems.
  • Numbers & Operations, Fractions
  • 4, 5, 6, 7  Auto-Scored   

Community Kitchen - Weekly Budget

Students will calculate the total cost of all ingredients needed for one Christmas meal  They will then find out the total number of meals that can be prepared in a community kitchen for Christmas Day with a budget of $5000.
  • Fractions, Ratios & Proportions, Budgeting
  • 6, 7, 8, 9, 10  Auto-Scored