The Right Price

(283 Students)
Price per Classroom
$5.00
Topics
Business,Economics,CTE,FCS
Duration
45 Minutes
Auto-Graded?
Yes

Activity Description

In this activity students find the best price for the brownies sold at their a bakery. Their goal is to make a minimum profit of $1500 over a period of three weeks. Students know the the cost of making the cookie is $1.00 and they have data that tells them the number of brownies that will be sold over a range of prices. The challenge is to determine the optimal price to sell the brownies to maximize the profit.


They start the activity with a budget of $1000 and then analyze the available data to identify the quantity they can produce and the price they should charge. They use these results to make and sell the brownie which will leave them with substantially more money to use in week 2.


They repeat this process in weeks 2 and 3 with larger budgets and with updated demand curves since customers are very happy. In the third week, they need to carefully produce just as many brownies as can be sold since their goal is to maximize their final profit at this point.


Learning Objective:

Students will understand the concepts of price, demand, cost, revenue, and profit and their inter-relationships in a business setting. Students will learn how to analyze market data to develop a demand curve for a product and to determine the optimal price that will maximize profit, rather than just maximizing revenue. Additionally, the task will help students understand the concept of unit cost and how it affects pricing decisions, as well as the importance of considering market competition, customer demand, and perceived value when setting prices. Finally, the task will also help students develop their critical thinking, problem-solving, and data analysis skills.

Learning Objective

The learning objective of this activity is to help students understand the relationship between demand, revenue, and profit in a business setting. By working through the task, students will learn how to analyze market data to determine the optimal price for a product that will maximize profit, rather than just maximizing revenue. Additionally, the task will help students understand the concept of unit cost and how it affects pricing decisions. Finally, the task will also help students develop their critical thinking, problem-solving, and data analysis skills.

Teacher Tips

Included with the activity, you can view the tips to clarify student's doubts or to evaluate answers (for a teacher scored worksheet).
CTE -
CTE
apply appropriate academic and technical skills: apply appropriate scientific methods in qualitative and quantitative analysis in a selected Career Pathway;
CTE -
CTE
apply appropriate academic and technical skills: demonstrate knowledge of mathematical operations needed to succeed in a selected Career Pathway;
Price per Classroom
$5.00
Topics
Business,Economics,CTE,FCS
Duration
45 Minutes
Auto-Graded?
Yes
Scroll to Top
Assign worksheet without account

Assign Worksheets Without an Account

Assign worksheet with account

Assign Worksheets With a Free Account

What Does "Per Classroom" Mean?

When you purchase a lab per classroom, the license allows you to use the lab with a single classroom of up to 40 students.

This means:

  • The price listed is for one classroom of up to 40 students.
  • For larger classrooms or multiple classrooms, additional licenses will be required.
Quality Education

At ActiveLearningLabs, we are a self-funded team passionate about providing high-quality, interactive education at an accessible price. Our goal is to ensure that teachers and students have access to engaging and practical learning experiences without breaking the budget.

If you have any questions about licensing or need assistance, feel free to contact us.