Enrich your classroom today with dynamic, engaging activities! Create your free teacher account now.

Our Activity Catalogue

Explore all of our labs and pick suitable ones for your classroom! We ensure that you will never regret it!

All labs provide a complete digital course with rich worksheets, activities, assessments and teacher resources. No external textbooks required.

image
Grade: 8-12

Fiscal Feast: Restaurant Accounting

$5.00 / Classroom

Students will act as the junior accountant of the restaurant chain Flavor Frenzy. Their task is to analyze the income statement of the three locations of the restaurant. Then they will aggregate the calculations, find the taxable income, and calculate the total corporate tax to be paid.

image
Grade: 8 - 11

Financing Your Business

$10.00 / Classroom

Students will explore the concept of financing a business through loans, the benefits of compound growth, and how the initial investment amount and growth rate can affect their profits. By the end of this activity, students will have a better understanding of how to finance a business and the factors to consider when taking out a loan.

image
Grade: 7-12

Snack Stand - Individual

$10.00 / Classroom

Students will run a virtual Snack Stand for an event in the school. They will make purchase & sales plans with a target profit of $150.00 after the end of the event.

image
Grade: 7-12

Mastering Savings

$5.00 / Classroom

Students will learn the concept of savings, short and long-term goals, interest, compound interest, and the effect of time in compounding, risk-based savings etc. using interactive activities.

image
Grade: 7-12

Insuring Your Financial Future

$5.00 / Classroom

Explore the fundamentals of insurance, including types of coverage, risk management, premiums, deductibles, and claims using interactive activities.

image
Grade: 7-12

Demystifying Taxes

$8.00 / Classroom

Students use interactive activities to understand taxes, deductions, financial responsibility etc.

image
Grade: 7-12

Mastering Home Loans

$5.00 / Classroom

Unlock the secrets of home loans and personal finance in this interactive course. Explore key topics, from mortgage basics to responsible borrowing, through engaging activities. Build a solid foundation for financial success!

image
Grade: 8-12

Restaurant Rescue

$5.00 / Classroom

Students will make investment decisions to rescue a restaurant that is running in losses. They will decide the amount to spend on new hires, worker training, and advertisement.

image
Grade: 4-8

Force Balance - Introduction to Force & Gravity

$9.99 / Classroom

Students will learn the basics of Force, Balanced and Unbalanced forces and Newton's first law of motion by running a Balancing Beam Experiment.

image
Grade: 8-12

Cookies Inc. - Recipe Ratios

$9.99 / Classroom

Students will use Grandma's cookie recipe to start a new business. Use the concept of ratios, fractions & percentages to run the business for 3 months

image
Grade: 5-8

Halloween Races: Speed, Distance & Time

$5.00 / Classroom

Students will use the speed-distance-time formula to calculate the speed of different Halloween characters.

image
Grade: 8-12

Learning to Earn: Career Planning

$5.00 / Classroom

This interactive lab equips teachers with the tools to guide students in exploring careers, setting goals, and developing essential skills. Students engage in activities, self-reflection, and research to make informed decisions about their future paths.

image
Grade: 7-12

Concrete Estimation

$5.00 / Classroom

Learn to accurately calculate the quantity of concrete needed for construction projects. Master floor plan analysis, unit conversion, and thickness considerations. Optimize material usage, minimize waste, and become a valuable asset in the field of construction and engineering.

image
Grade: 8-12

Christmas Closeout Sale: Crafting Festive Profits

$5.00 / Classroom

Students will delve into the fundamental concepts of pricing and the pivotal role demand curves play in shaping effective pricing strategies. The task for students is to adjust the price of six products for the Christmas closeout sale.

image
Grade: 7-12

Santa's Workshop

$5.00 / Classroom

Students will calculate the material required for providing gifts for 25 children, and then learn and use spreadsheet functions to calculate for 1000 children.

image
Grade: 7-12

Budgeting: Mastering Your Money

$5.00 / Classroom

Students will learn the essential skills such as budgeting, expense tracking, goal setting, and making informed financial decisions using real-life scenarios and interactive activities.

image
Grade: 7-12

The Investment Expedition

$5.00 / Classroom

Discover the world of investing in this engaging Lab. Explore stocks, bonds, funds, risk-return and more using interactive activities and simulations to make learning more fun and practical. Teach how to analyze stocks, understand financial statements, and develop effective investment strategies.

image
Grade: 6-12

Black Friday Retail Challenge- The Corner Store

$5.00 / Classroom

Students will utilize the Demand-Profit curve to identify the optimal discounted price for six flagship products in their store, aiming to achieve a minimum additional profit of $1000.

image
Grade: 8-12

Maslow's Hierarchy of Needs

$2.00 / Classroom

Students will work individually to categorize different needs into the appropriate levels of Maslow's Hierarchy. They will understand how different factors, such as money, and time can impact the needs.

image
Grade: 8-12

Workplace Ethics: What’s the Big Deal?

$10.00 / Classroom

Emily, one of the It’s for Real core group of friends, is an employee of a pizza shop. Her friends order a pizza, then ask her not to charge them because her boss is away and will never know. She rejects their request, but some of her friends have trouble understanding why.

image
Grade: 7-12

Snack Stand - Paired Learning

$29.99 / Classroom

Student pairs will run a virtual Snack Stand for an event in the school. Teams will make purchase & sales plans, and the team with maximum profit wins

image
Grade: 7-12

The Right Price Challenge

$5.00 / Classroom

Students will understand and use the relationship between price and demand to set the price of Brownies in a store and make the store profitable.

image
Grade: 7-12

Car Loan

$5.00 / Classroom

Explore the world of car loans through interactive activities. Learn about financing options, calculating payments, and budgeting. Discover the dos and don'ts of car buying. Exciting real-life examples included. Get ready to make informed decisions.

image
Grade: [4, 5, 6, 7]

Math Drag & Drop Puzzle - Numbers & Operations

$3.00 / Classroom

A bundle of three interactive drag and drop worksheets on numbers and operations of whole numbers, integers and decimals.

image
Grade: [4, 5, 6, 7]

Solar System - Quizzes - Bundle

FREE

These bundles of quizzes aid in an exploration of the entire solar system. Designed to delve into fundamental concepts about the planets and their moons, these activities empower teachers to assess their students' understanding of the celestial bodies that populate our cosmic neighborhood.

image
Grade: 8-12

Insurance

$20.00 / Classroom

Students will explore the fundamentals of insurance, auto, health & life, and homeowners & renters insurance.

image
Grade: [4, 5, 6, 7]

Pixel Art - One Step Equations Bundle

$4.00 / Classroom

A bundle of 3 interactive worksheets. Uncover hidden emojis! Students will solve 20 problems on each worksheet (whole numbers, integers, decimals) to reveal 3 unique emojis.

image
Grade: [4, 5, 6, 7]

Multiplication Activities - Bundle

$1.00 / Classroom

Welcome to the Multiplication Mastery Bundle! This exciting collection of interactive worksheets is designed to make multiplication interesting and engaging. This bundle includes practice worksheets, word problems, and real-life applications of multiplication. With a variety of activities to explore, students will enjoy mastering multiplication skills while diving into fun and meaningful challenges.