Enrich your classroom today with dynamic, engaging activities! Create your free teacher account now.

Bake and Share: A Budget-Friendly Christmas Cake

(*)(*)(*)( )( ) ( 3.0, 38 students)
image
  • Price per Classroom$3.00
  • Grade Levels 6, 7, 8, 9, 10
  • Topics Fractions, Ratios & Proportions, Budgeting
  • Duration 20 Minutes
  • Auto Scored? Yes
  • Teacher Evaluation Needed? No

Activity Description

This engaging worksheet activity is designed to immerse students in a budget-friendly baking experience while honing their mathematical and budgeting skills.

Storyline: "With the holiday spirit in full swing, you've noticed that buying Christmas cakes can be quite pricey, with each delectable treat costing a whopping $25. Determined to spread joy without breaking the bank, you decide to embark on a baking adventure. You've taken it upon yourself to bake a budget-friendly yet delicious Christmas cake. "

Student will use the given recipe to do unit conversions from kitchen units such as cups and teaspoons to standard units such as pounds and gallons for each ingredient. They will then use the rate card provided to find the cost of each ingredient for making one cake. Students will then identify how much money they saved because they made the cake at home instead of buying the costly cake from the store.


Learning Objective

The learning objectives are:

  1. Students will develop an understanding of how budget-friendly food can be prepared at home.
  2. Students will understand the application of Math concepts such as unit conversion, ratios, and fractions in a real-life scenario.

Teacher Tips

Included with the activity, you can view the tips to clarify student's doubts or to evaluate answers (for a teacher scored worksheet).
image
  • Price per Classroom$3.00
  • Grade Levels 6, 7, 8, 9, 10
  • Topics Fractions, Ratios & Proportions, Budgeting
  • Duration 20 Minutes
  • Auto Scored? Yes
  • Teacher Evaluation Needed? No

More Activities You Might Like

Community Kitchen - Weekly Budget

Students will calculate the total cost of all ingredients needed for one Christmas meal  They will then find out the total number of meals that can be prepared in a community kitchen for Christmas Day with a budget of $5000.
  • Fractions, Ratios & Proportions, Budgeting
  • 6, 7, 8, 9, 10  Auto-Graded   
  • Cross-country Cost Comparison: Ratio And Fraction

    Students act as the CEO of a company, to find the cheapest country to purchase the raw materials, students will do unit conversion between different currencies.
    • Fractions, Ratios & Proportions
  • 6, 7, 8  
  • Grandma's Recipe - Unit Conversion & Unit Rate

    Students will convert the ingredients of Grandma's cookie from cooking units (eg: cups) to supermarket units (pounds, gallons) and then find the cost.
    • Fractions, Ratios & Proportions, Business, FCS
  • 4, 5, 6, 7  Auto-Graded   
  • Fractions: Computing The Total Purchase Cost

    The activity will test the knowledge on fractions, multiplication of fractions to solve real world problems.
    • Numbers & Operations, Fractions
  • 4, 5, 6, 7  Auto-Graded