Enrich your classroom today with dynamic, engaging activities! Create your free teacher account now.

Community Kitchen - Weekly Budget

New Activity (No Ratings Yet)
image
  • Price per Classroom$3.00
  • Grade Levels 6, 7, 8, 9, 10
  • Topics Fractions, Ratios & Proportions, Budgeting
  • Duration 20 Minutes
  • Auto Scored? Yes
  • Teacher Evaluation Needed? No

Activity Description

In this engaging worksheet activity, students step into the role of kitchen managers tasked with planning meals for a community within a specified budget.


Storyline: You have been appointed the master chef of our community kitchen. The mayor has handed you a sweet budget of $5000 to whip up meals for the entire community for a week. Your mission is to create delicious, nutritious meals without breaking the bank.


Each meal will include the following items:

  1. Turkey
  2. Mashed Potatoes
  3. Gravy
  4. Carrot
  5. Peas
  6. Cranberry Sauce


The student's task is to find out how many meals can be prepared using the $5000 fund. To do so, students will first convert the measurement units of each ingredient from cups/tablespoons and ounces to pounds and gallons. Then they will use the given rate card to calculate the cost of each ingredient and finally, they will calculate the total cost of a meal.

Learning Objective

The learning objectives are:

  1. Students will develop an understanding of budgeting by managing a given amount of money to purchase ingredients for a Thanksgiving feast.
  2. Students will understand the application of Math concepts such as unit conversion, ratios, and fractions in a real-life scenario.

Teacher Tips

Included with the activity, you can view the tips to clarify student's doubts or to evaluate answers (for a teacher scored worksheet).

Common Core: MATH

Ratios & Proportions

Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. *For example, "This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar." "We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger."*

Ratios & Proportions

Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.

Ratios & Proportions

Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. *For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?*

image
  • Price per Classroom$3.00
  • Grade Levels 6, 7, 8, 9, 10
  • Topics Fractions, Ratios & Proportions, Budgeting
  • Duration 20 Minutes
  • Auto Scored? Yes
  • Teacher Evaluation Needed? No

More Activities You Might Like

Bake And Share: A Budget-friendly Christmas Cake

The activity revolves around the concept of baking a Christmas cake on a tight budget compared to the cost of purchasing one from a store. Students will be guided through ingredient conversions, cost calculations, and the joy of creating a homemade treat.
  • Fractions, Ratios & Proportions, Budgeting
  • 6, 7, 8, 9, 10  Auto-Graded   
  • Grandma's Recipe - Unit Conversion & Unit Rate

    Students will convert the ingredients of Grandma's cookie from cooking units (eg: cups) to supermarket units (pounds, gallons) and then find the cost.
    • Fractions, Ratios & Proportions, Business, FCS
  • 4, 5, 6, 7  Auto-Graded   
  • Cross-country Cost Comparison: Ratio And Fraction

    Students act as the CEO of a company, to find the cheapest country to purchase the raw materials, students will do unit conversion between different currencies.
    • Fractions, Ratios & Proportions
  • 6, 7, 8  
  • Statistics: Finding Averages

    Analyze the tabular data that shows the attendance in different schools for different weather conditions, and find the average attendances.
    • Numbers & Operations, Statistics
  • 4, 5, 6, 7  Auto-Graded